top of page

Ölçüm Sistemleri Analizi (MSA)

F-5

Yeni_Ürün_Devreye_Alma,_Proje,_Mühendisl

İÇERİK

Ölçüm Sistemleri Analizi (MSA), IATF 16949 : 2016 Kalite Yönetim Sistemi’nin bir gerekliliği olarak her yeni ürünün devreye alınması aşamasında; müşteri tarafından belirlenmiş olan kritik karakteristiklerin doğru ölçüldüğü garanti altına almak ve seri imalat aşamasındaki ürünlerin ölçümleri sırasında kullanılan ölçüm sistemlerinin yetkinliğini analiz etmekte kullanılan bir yöntemdir. Eğitim kapsamında, IATF 16949:2016 Kalite Yönetim Sistemi çerçevesinde ortaya konulmuş olan Tekrarlanabilirlik, ve Tekrar Üretilebilirlik (GR&R) testi ile uygulamalı olarak Ölçüm Sistemleri Analizi (MSA) etraflı olarak ele alınmaktadır.
 

Eğitimin içeriği, Otomotiv Endüstrisi Aksiyon Grubu (AIAG) tarafından yayınlanan Ölçüm Sistemleri Analizi (MSA) kitapçığı baz alınarak hazırlanmıştır ve revizyonu takip edilerek sürekli olarak güncel tutulmaktadır.

 

Eğitimin Konu Başlıkları :

  • Bir Sistem Olarak Ölçüm

  • Eş Dağılım Eğrisi

  • MSA – Temel Prensipler

  • Nicel MSA (Gage R&R) ve Uygulaması

  • Nitel MSA ve Uygulaması

 

KAZANILACAK YETKİNLİKLER

Katılımcılar, ölçüm sistemlerinin güvenilirliğini garanti altına almak için nicel ve nitel ölçüm sistemleri analizi yaparak, yapılan analizi yorumlamaları sonucu ölçüm sisteminde iyileştirilmesi gereken unsurları belirleme yetkinliği kazanacaklardır.

 

KATILIMCI PROFİLİ

Firmaların yeni ürün devreye alma ekiplerinde yer alan tüm çalışanlar ve firmalarındaki ölçüm sistemlerinin yeterliliğini analiz etmekle görevli tüm çalışanlar

 

SÜRE

2 Gün

MSA 4th Rev.jpg
İndir_ikonu.png
PDF İçerik.png
bottom of page